Jó pár éve már, hogy a szeptember számomra nem a tanévkezdéssel egyenlő, ettől függetlenül nem szűnt meg a rajongásom az iskolában játszódó ifjúsági regények iránt, amit a mai napig az egyik kedvenc "műfajomnak" vallok. Ez a közeg valahogy mindig kellemes, nosztalgikus emlékeket ébreszt bennem, mert, bármennyire is furcsán hangozzék ez, én alapvetően szerettem iskolába járni. Persze nem mindig - főleg dolgozatíráskor vagy feleltetéskor nem -, de az esetek többségében lelkesen készültem az iskolakezdésre, és nyár közepétől jártam a papírboltokat, hogy beszerezzem az új füzeteket, írószereket. Mindezt az olvasmánylistám is tanúsíthatja, hiszen nem kevesebb, mint 56 (!) ilyen címkéjű könyvet olvastam el, úgyhogy bőven volt miből válogatni a poszt írása közben. :)
Az örök kedvencek
Nyilván egy ilyen listáról nem hiányozhat a Harry Potter, ahogy a Szent Johanna Gimi, vagy az Abigél sem. Mindhárom szívemnek legkedvesebbike: az első kettőt már milliószor újraolvastam, sőt, a blogon is többször emlegettem már őket. Vitay Georgina története viszont mind közül a legkülönlegesebb, mivel tíz éves koromban került a kezembe, azon a nyáron, amikor a húgom született. Sosem felejtem el, ahogy a hintaágyban ringatózva merültem bele a Matula falai között zajló eseményekbe, miközben körülöttem méhek döngicséltek és langyos szellő fújdogált.
Szórakoztató trilógiák
Az Engelsfors sorozat a maga skandináv hangulatával picit eltér a Leiner Laura-féle humoros hétköznapoktól, ennek ellenére én baromira élveztem - főleg, hogy bizonyos tekintetben emlékeztett egy korábban olvasott trilógiára, a Gemma Doyle-történetekre. Ez utóbbi a gyönyörű borítója miatt került bele a könyvtári kosaramba, mégis olyan jól sült el a találkozás, hogy idővel mindhárom részt sorra kerítettem. A bentlakásos iskolákban játszódó regényeket különösen szeretem, mert jóval bensőségesebbnek érzem a cselekményt - olvasóként is jobban belevonódom a történésekbe, és olykor egy picit többet is tudok, mint a főszereplő maga.
Kategóriájában eléggé hasonló a Hex Hall, ami a könnyedebb, humorosabb vonal képviselője - élén egy boszorkánnyal, Sophie-val. Erdetileg meg szerettem volna venni, annyira felcsigázott a fülszövege, végül mégis a könyvtárból vettem ki, és egyáltalán nem bánom, hogy így történt. Nem hagyott bennem maradandó nyomokat, de kikapcsolódásra abszolút tökéletes választás. Gyors, pörgős, könnyen és gyorsan fogyasztható, ráadásul, emlékeim szerint, egész vicces is.
Szívmelengető történetek
Az Anna és a francia csókot több szempontból is a magaménak érzem: egyrészt, és talán ez volt a leglényegesebb, Párizsban játszódik, másrészt az első pillanattól fogva szimpatizáltam az Anna & Étienne St. Clair párossal, harmadrészt az egészet körüllengi az a bájos, feelgood hangulat, ami miatt másodszorra is ugyanannyira szerettem, mint legelőször. Nem véletlenül választottam ezt a kötetet a Shakespeare and Co látogatásakor, mert a könyvesboltban járva egyből beugrott ez az ölelnivaló történet, amit úgy szerettem olvasni.
Viszonylag későn ismerkedtem meg Horváth Katival, ám a Bezzeg az én időmben egyszerre bűvölt el és ríkatott meg. Fehér Klára fantasztikus szerző: egy olyan lányt emelt a középpontba, akinek a történelem legviharosabb szakaszában kell felnőnie - jóformán pillanatok alatt. Fiatalabbaknak inkább a Mi, szemüvegeseket ajánlanám első körben, ami egy ártatlan hazugságról szól. Még arra is emlékszem, hogy Anyukámtól kaptam meg ajándékba, és annyira a szívemhez nőtt, hogy többször is leemeltem a polcról. Ekkortájt találkoztam Marcello D'Orta nevével is, aki, tanító lévén, csokorba gyűjtötte diákjai dolgozatait. Összesen hat kötete jelent meg, de a legemlékezetesebb egyértelműen az Én, reméljük, megúszom, amiből anno a szolfézstanárnőm olvasott fel nekünk. Annyira megtetszett, hogy karácsonyra a nagyszüleim felkutatták nekem, és ezt találtam a fa alatt. :)
Filmek és sorozatok · ajánló
▿▾▿