Kezdjük azzal, hogy mit is értünk mi a "könyvhörcsög" szócska alatt: bárkit, aki imád halmozni, mindenféle akciót kihasznál, és eufórikus öröm járja át, valahányszor megkaparintja az áhított példányt. Tegyük hozzá, rosszabb esetben a kötetek jó része aztán olvasatlanul aszalódik, hiszen ha valaki bekerül a spirálba, nehezen tud leállni. Épp ezért szeretném tisztázni, hogy a hagyományos értelemben véve én sosem voltam óriási harácsoló. Felmerülhet a kérdés: akkor mégis miért írok most erről? Mert bizonyos szempontból én is a részesévé váltam, és igen, volt egy olyan korszak az életemben, amikor úgy éreztem, hogy az olvasás rovására fog menni, ha nem lassítok a tempón. Tanulságok, tippek és tanácsok - egyszóval mindaz, amit az évek során levontam és hasznosítottam.
A kezdet kezdetén
A történetünk egészen a 2010-es évekre nyúlik vissza, amikor is regisztráltam a moly.hu-ra, és ami végül alapjaiban alakította át az olvasási szokásaimat. Egy egészen új világ tárult fel előttem, habár eleinte nem igazán találtam ott a helyem. Két érettségi tétel között viszont egyre többször időztem a könyvtárban, és sorra kölcsönöztem ki azokat az ifjúsági regényeket, melyekről vagy az oldalon szereztem tudomást, vagy pedig a fülszövegük keltette fel az érdeklődésemet. Ezzel egy időben kezdtem el könyveket vásárolni - korábban ez majdhogynem elenyésző mértéket öltött. Jobbára ugyanis az ajándék mesekönyveimre korlátozódott, melyeket többnyire a nagyszüleimtől kaptam. Nyilván a diákpénztárca meglehetősen szűkre szabott teret engedett, de azért így is beficcent egy-két zsákmány, különösen 2011 második felében. Akkoriban szereztem be többek között az egyik kedvenc Sarah Addison Allen lektűrömet, A csodálatos Waverley-kertet, illetve a kék borítós Bogar bárd meséit - mindkettő azóta igazi ritkaságnak számít, és jóformán egy kisebb vagyont kell kifizetni értük. Az volt a szerencsém, hogy a Westend aluljáró szintjén található könyvesbolt akkoriban még főleg könyvkölcsönzőként üzemelt, így amivel nem voltam maximálisan elégedett, azt egy bizonyos összeg levonása után visszavették, sőt, egyes könyveket harmadáron be is számítottak, amit rendszerint egy új kötetbe invesztáltam. Mondhatni a kecske is jóllakott, és a káposzta is megmaradt. :)
Az első könyves események
A rá következő évben aztán elmerészkedtem életem első Könyvfesztiváljára és Könyvhetére, ami a magamfajta zöldfülűnek egy valóságos Kánaánnak bizonyult. Azt hiszem, itt kezdődtek a bajok, és ember legyen a talpán, aki képes megállni, hogy ne vásárolja fel a standok jórészét - az akciós ládákról nem is beszélve! Ekkor még képes voltam megálljt parancsolni, de éreztem, hogy a szirének hangja egyre erősebben hív... Hirtelen azon kaptam magam, hogy a kezdetben régi mütyürkékkel és plüssállatokkal teli sarkom kezdett megtelni az újabb és újabb olvasásra váró szerzeményekkel. A csúcspont azonban egyértelműen a 2013-as Könyvhét, amikor nem kevesebb, mint 13 (!) kötettel bővült a magánkönyvtáram. Nos, ez a szám annyira megijesztett és megrémített, főképp a korábbi időszak visszafogottsága után, hogy drasztikus döntésre szántam el magam: könyvstoppot tartok. A legviccesebb az, hogy az ott beszerzettek egy részén túl is adtam, mert rájöttem, hogy a pillanatnyi impulzusvásárlás nem feltétlenül jó tanácsadó... Lassacskán tehát csökkent a torony, ezenfelül újra a könyvtár lelkes fogyasztójává váltam. Sőt, a szüleim és a párom jóvoltából a diplomaosztó alkalmából gazdagodtam egy Kindle készülékkel is, az én hőn szeretett Rozimmal, aki azóta is hűséges és megbízható társam.
Napjainkban
Az utóbbi hét esztendőben egyre tudatosabbá váltam, és egyre inkább törekszem arra, hogy kizárólag olyan kötet kerüljön a birtokomba, amiről tudom, vagy legalábbis sejtem, hogy az én világom, illetve passzol is hozzám. Időnként kísérletezem, és kicsit kikacsintok a komfortzónámból, viszont ezeket többnyire a könyvtár biztonságos közegében teszem, mert így nem ér akkora kudarc, ha mégsem tetszik az adott olvasmány. A másik lehetőség az eladás: rendszeresen szanálok, és válogatom újra a gyűjteményemet. Igyekszem minden olyan könyvtől megszabadulni, ami csalódást keltett, vagy aminél szimplán rájöttem, hogy az író és én semennyire sem vagyunk kompatibilisek egymással. Sokszor csábulok el egy-egy ígéretes borító vagy fülszöveg láttán, ám az első szállingózó vélemények után mindig átgondolom, és az esetek többségében kevés versenyző állja ki a próbát. Vannak persze bejáratott szerzőim, példának okáért a Park Könyvkiadótól már nem is egy életmű sorakozik a polcomon (Katarina Mazetti, Peter Wohlleben, Nicolas Barreau), mert tudom, hogy bennük megbízhatok, és náluk szinte mindig találok olyat, ami a kedvemre való.
▵▾▵
Az idén egyelőre 11 könyvet vettem vagy kaptam, - a legtöbbet ráadásul hihetetlenül akciós áron - úgyhogy terveim szerint már csupán karácsonyra szeretnék leadni egy rendelést. Úgy érzem, hogy az évi 15-20 kötet egész reálisnak tekinthető, és ha havi szintre bontjuk le, akkor sem olyan elrettentő. Bebizonyosodott számomra, hogy a kevesebb tényleg több - inkább veszek minőségibb regényeket, természettudományos jellegű írásokat, mintsem mindenfélét, ami csak az utamba kerül. Megtanultam türelmesen várni, mi több: sokkal jobb érzés a kezembe venni azt, ami után hetekig, vagy épp hónapokig vágyakoztam. Szóval tudatosnak lenni nem csupán klassz és gazdaságos, hanem felemelő- és építő hatással is bír - csakis a javunkat szolgálja hosszú távon.
Tippek & trükkök
- Figyeld az akciókat! - Egy raktárvásár, nyári kisöprés vagy akciós kupon sokat faraghat az összegből, érdemes ezekről is időben informálódni!
- Keress beleolvasót! - Többnyire olyan részletekről van szó, amikben közlik az első fejezetet, így nem pusztán a fülszövegre hagyatkozhatsz, hanem egy kicsi betekintést is nyerhetsz az író stílusába és a cselekményvezetésbe.
- Kölcsönözd ki a könyvtárból! - Bizonytalanság vagy kétség gyötör? Irány a könyvtár! Egy példány áráért rengeteg élményt kapsz cserébe, a ritkaságokról nem is szólva!
- Szabadulj meg tőle! - Add el, ajándékozd el, vagy ajánld fel jótékony célra, ami már nem kell és csak a helyet foglalja!
- Tájékozódj! - Olvass blogokat, értékeléseket, recenziókat - én elég gyakran így szűröm elő az engem érdeklő olvasmányokat.
- Térj be egy könyvesboltba! - Itt ugyanis jó eséllyel olvashatsz- vagy lapozhatsz bele azokba a kötetekbe, amik a várólistádon is szerepelnek.
- Vásárolj másodkézből! - A pénztárcád és a bolygónk is értékelni fogja. :)