Alapvetően a rövidebb olvasmányok híve vagyok, azaz nagyjából a 350, max. 400 oldal nálam a lélektani határ. Ha ennél hosszabbra rúg egy könyv, akkor kétszer is átgondolom, hogy belefogjak-e, vagy pedig annyira le kell kötnie, hogy ne kattogjak folyamatosan azon, még mennyi van hátra belőle. Többnyire egyébként Rozin, az én hőn szeretetett e-olvasómon veselkedem neki ezeknek a monstrumoknak, mert papíron még súlyosabb daraboknak tűnnek, míg elektronikusan nézve ez a gát szinte azonnal felszakad.
Ha most nagyság szerinti sorrendben nézem a könyveimet, 566 oldaltól indul lefelé, ami mondhatni, egészen vállalhatónak bizonyul. Abból a megfontolásból, hogy kicsit faragjak az olvasatlan könyveim számából, fél évente igyekszem beiktatni egyet (ennél többre nem mernék vállalkozni), amiről terveim szerint be is számolnék pár sorban. Kíváncsi vagyok, mennyire lesz hosszútávú ez az elképzelés, mindenesetre álljon itt az öt legvastagabb (jelen állás szerint), amiből majd kedvemre válogathatok.
#1 Theresa Révay: Párizs fehér fényei
(566 oldal)
Lassan hét éve (!) vár a sorára ez a csekély, 566 oldalas gyönyörűség, amit még a 2013-ban megrendezésre kerülő Könyvhéten zsákmányoltam magamnak. Akkoriban sajnos borzasztóan elszaladt velem a ló, és a mai napig sorakozik a polcomon egy-két olyan kötet, melyet ez alkalomból vásároltam, és még mindig nem olvastam el. A fő és elsődleges szempont a fordító személye, ugyanis az egyik legkedvesebb egyetemi tanárnőm, Kiss Kornélia munkája, akit nem csak emberileg, de szakmailag is nagyra tartok. Ráadásul ő maga is gyakran hivatkozott az órákon Theresa Révay-ra, akit saját bevallása szerint nagyon szeretett fordítani. Épp ezért, amikor a standon kiszúrtam, ráadásul roppant baráti áron, rögtön belelkesültem, és elhatároztam, hogy el is fogom olvasni.
Nos, ember tervez... és hát mi tagadás, engem sem fűtött a tettvágy, amikor konstatáltam, mennyire hosszú is eme mű. Mindenesetre megacéloztam magam, és elhatároztam, hogy ha az idén nem is, de jövőre mindenképp jó lenne kipipálni a listámon.
#2 Theresa Révay: A muránói üvegműves lánya
(464 oldal)
A maga 464 oldalával ez már jóval működőképesebb tervnek tűnik, és hát a borítója, illetve a címe alapján is fontos szerepet fog kapni benne az üvegmesterség, ami számomra az egyik legcsodásabb művészeti ágnak számít. Sajnos Muránóban még nem jártam, viszont igen előkelő helyen szerepel a bakancslistámon, és ugye ami késik, nem múlik!
Nemrégiben olvastam Nicolas Barreau idén megjelent regényét, ami szintén javarészt Velencében játszódik, és végigzongorázva az eddigi olvasmányaimat, már nem is először kalandozom képzeletben a víz városában, hanem szinte már-már ismerősen kacsintanak rám a főbb nevezetességek is. Ez a kötet különben a VCS listámon ugyancsak szerepel, ami plusz egy indokot szolgáltat, hogy vele kezdjek.
#3 Joanne Harris: Az epertolvaj
(436 oldal)
Szerencsére ez egy aránylag friss beszerzés, nem régóta porosodik a polcon, ugyanakkor nem először kerül bele a TBR listába. Mivel Harris regényei számomra kicsit összefonódtak az ősz hangulatával, és varázslatos színeivel, már október-november tájékán beütemeztem magamnak, ám akkor inkább a könyvtári bérletem kihasználásra fordítottam az olvasási időt.
Nem bántam meg, hogy végül így döntöttem, de az idén feltétlenül sorra szeretném keríteni, már csak azért is, mert a Csokoládé igazán szívemnek kedves sorozat. Nem beszélve a csodálatos borítójáról, egyszerűen imádom!
#4 Michelle Marly: Coco Chanel és a szerelem illata
(428 oldal)
Úgy nézem, ennél a pontnál már nincsenek jelentős különbségek az egyes könyvek között, csupán néhány oldal plusz-mínusz.
Coco Chanel az egyik legtragikusabb sorsú divattervező, aki nem csak a szerelmét, de majdhogynem az életkedvét is elvesztette. Emlékszem, egy gimis franciaórán mesélt róla nekünk a tanárnő, és azért maradt meg ennyire élesen, mert akkor éreztem azt a mindent elsöprő, Heuréka érzést, hogy végre megértettem egy összefüggő, vadidegen francia szöveget - mi több, hallás után! Ez akkora visszaigazolás volt számomra az élettől, ami alighanem szárnyakat is adott. Azóta csupa pozitív jelző társul Chanel mellé, melyet az Audrey Tautou főszereplésével játszott film (Alexandre Desplat csodálatos, szavakkal le nem írható zenéjével körbefonva) még tovább fokozott.
Több sem kellett ezután, rögtön le is csaptam a könyvre az első adandó alkalommal, és már borzasztóan furdal a kíváncsiság, hogyan is sikerült szavakba öntenie az írónőnek a "kis fekete" megálmodójának történetét. Hamarosan kiderítem!
#5 Stephanie Perkins: Anna and the French Kiss
(416 oldal)
Ez a YA regény egy picit kakukktojás, ugyanis magyarul már kétszer is elolvastam. A vásárlás apropóját a Shakespeare and Company-ben tett látogatás adta, ami a párizsi élményeim között kiemelkedő jelentőséggel bír. A polcokon böngészve egyik kötet sem látszott megfelelő választásnak, míg egyszer csak beugrott Anna és Étienne bűbájos, szívet melengető románca, ami máig az egyik kedvenc ifjúsági olvasmányom. Kihasználva az alkalmat, megkérdeztem az eladónőt, aki előkerítette nekem a raktáron lévő egyetlen példányt, és kérésemre még a híres-neves pecsét is belekerült. :)
Inkább szuvenír szerepet tölt be jelenleg, mintsem könyvbelit, ennek ellenére egyszer mindenképpen szeretnék angolul is hangolódni Perkins soraival.
(Képek forrása: Pinterest)