Be kell valljam, imádok mások könyvespolcain bogarászni, különösen amióta magam is ilyen szenvedélyes olvasó vagyok. A faltól falig tartó, könyvektől roskadozó polcok láttán mindig heves szívdobogás fog el, és titkon abban reménykedem, hogy ha könyvtárszobám nem is lesz, mint Belle-nek, azért egy kényelmes fotellel felszerelt olvasósarkot egyszer ki tudok alakítani majd magamnak, ahova elvonulhatok az aktuális kedvencemmel.
Miután kiköltöztem, tulajdonképpen kettészakadt a kis könyvtáram, ugyanis az olvasatlanok javarészét kihoztam magammal, míg otthon többnyire a már elolvasottak sorakoznak - egy-két kivételtől eltekintve. Ez a gyakorlatban úgy nézett ki, hogy igen gyakran egy telipakolt bőrönddel tértem vissza, és próbáltam helyet találni az új kincseknek. Mivelhogy egy elég picike lakásban élünk, nálam állandó körforgás van: folyamatosan jönnek-mennek a példányaim, és amit tudok, igyekszem inkább otthon kiolvasni, hogy ne kelljen egyfolytában azon tipródni, hogy mi fér be, és mi maradjon a következő körre. Ez egyrészt elég fárasztó, nem tagadom, másrészt viszont könnyebb számontartani, hol állok éppen a magánkönyvtáram fogyasztásával. Szóval mindennek megvan a maga előnye - még ennek a "kétlakiságnak" is. :)
#1 Egy kis statisztika...
A molyos adatbázis momentán 220 könyvet számol, ami zömében a regényeket fedi le - az enciklopédiákat, nyelvkönyveket, és a szótárakat nem számoltam bele. Egyébként ennek durván a 25%-át tartom kint Svédországban. Jelenleg 87%-on áll az olvasottsági számom, ami számszerűsítve 27 olvasatlant jelent. Egy picit megdobta a márciusi kupacom, de annyi baj legyen; a szülinapomra rendelt csomag minden egyes elemének nagyon örültem! :)
Műfaj szerint: romantikus (56) · ifjúsági (35) · ismeretterjesztő (21)
Oldalszám szerint:
Legrövidebb: Janikovszky Éva: Örülj, hogy lány! (24 oldal)
Leghosszabb: J. K. Rowling: Harry Potter és a Főnix Rendje (752 oldal)
Példányszám szerint:
▾▿▾
Azt hiszem, a magánkönyvtáram elég jól tükrözi az olvasási szokásaimat: most már kifejezetten zsáner szerint vásárolok, egyre ritkábban csábulok el másra. Nagyon megválogatom, hogy mire költöm a pénzem, és mint látható, az utóbbi időben egyértelműen a Park Kiadó lépett a lista élére. Talán ennek is köszönhető, hogy ennyire kordában tartom a beszerzéseimet, és ennyire tudatosan építem a saját könyvtáramat. Egy ideje kimondottan azokat a könyveket szerzem be papíron, ami számomra értéket jelent: vagy a szerző személye, vagy pedig a témája miatt.
#2 Az otthoni könyvespolcom
Kezdetben egy jóval kisebb polcon kezdtem el gyűjtögetni a könyveimet, de azt rövid időn belül kinőttem, és mire felocsúdtam, már egy talpalatnyi hely sem volt. 2014-ben, amikor a párom kiköltözött, én pedig haza, megérett az idő a cserére, így esett a választás a képen látható sötétbarna Ikea könyvespolcra, amit a mai napig szeretettel porolgatok- és takarítok le, amikor csak otthon töltök egy kis időt. Nyilván sokat változott az akkori állapotokhoz képest, nem egy példánytól vettem azóta könnyes búcsút, viszont a sorrendhez fixen ragaszkodom, hiába próbálkoztam más rendszerezési módszerrel. Ez annyira bevált, hogy kb. egy pillanat alatt megtalálom bármelyik példányomat, hiszen pontosan tudom, hogy hol keressem.
A rendszer a következő (felülről lefelé haladva):
Az első polc a fantasy, disztópia és a krimi lakhelye, azaz itt kaptak helyet a Harry Potterek, valamint az Animus-, Ad Astra- és Agave kötetek is. A második emeleten csupa puha borítású és többnyire romantikus példányt tartok, és ezeket szeretem színek szerint rendszerezni, mert jobban esik a szememnek, mégsem válik kaotikussá. :) A harmadik polc a kemény borítós - szépirodalmi részleg, megfűszerezve az etológiai gyűjteményemmel. A negyedik amolyan vegyes felvágott, bár próbálom ezt is tematizálni - jobbára azonban minden ide kerül, ami máshonnan kiszorult. Az utolsó kettőt előszeretettel csereberélem: hol az egyik, hol a másik kerül az ötödik-hatodik szintre, ami a meséket és az enciklopédiákat, illetve a szótáras-nyelvkönyves szekciót jelenti.
#3 A svéd állomány
Ahogy a bevezetőben is említettem, egy picurka, ám annál kuckósabb és otthonosabb fészekben lakunk, ami a mérete ellenére is nagyon a szívünkhöz nőtt. Szép időben szívesen ürcsörgünk kint a teraszon, kertészkedünk (már nőnek a novemberben elvetett kis hagymák!), vagy élvezzük a délelőtt odasütő napfényt. Úgy érzem, jó ide visszatérni, és már egyikünk sem érez konstans honvágyat, ha elbúcsúzik a szeretteitől.
Svédországban nagy keletje van a beépített szekrényeknek, főleg kis lakások esetében - ennek köszönhetően a TV melletti részleget neveztem ki kvázi fő "könyvespolcnak". Mivel alapvetően kevés könyvet tárolok itt, szeretem színek szerint rendszerezni őket, aminek a sorrendjét mindig változtatom egy kicsit. Ezen kívül két másik helyen találhatók még könyvek a lakásban: szintén a színek és a kiegésztítők szabják meg, hogy mi hova kerüljön. Én ráadásul az a típusú ember vagyok, aki szezonálisan díszíti és csinosítja a lakást, viszont az utóbbi időben odafigyelek arra, hogy a kiegészítők is szépen belesimuljanak a térbe.
A bútoraink nagy része szürke- és fehér színű (autentikus skandináv, ugye), épp ezért én is inkább a pasztell felé mozdultam el, amihez remekül passzolnak az üvegből készült vázák, és az általam gyűjtött száraz virágok. Viszont nem tudok teljesen kibújni a bőrömből, úgyhogy itt-ott belecsempésztem egy picit magamból is, ami a kis figurákban, madárkás képekben, Dala lovacskákban mutatkozik meg. :)